Menu

IESPĒJAMS NOTEIKT POTĪTES BRAHIĀLO INDEKSU

16.04.2024.

Potītes brahiālā indeksa noteikšana ir vienkāršs, ātrs un nesāpīgs izmeklējums, kas ļauj novērtēt kāju asinsvadu veselības stāvokli. Izmeklējumu iespējams veikt Ventspils poliklīnikā, iepriekš piesakoties reģistratūrā.

Izmeklējuma laikā ar īpašas ierīces palīdzību vienlaikus mēra asinsspiedienu vienai rokai augšdelma līmenī un abām kājām potīšu līmenī. “Svarīgi zināt, ka tas ir tieši artēriju izmeklējums, lai noteiktu, vai asinsrite ir traucēta kādu sašaurinājumu dēļ,” skaidro Ventspils poliklīnikas ģimenes ārste Ērika Sprudzāne. Ņemot vērā izmeklējuma rezultātus, ir jāpieņem lēmums, vai ir nepieciešama padziļināta izmeklēšana. “Ja mēs konstatējam, ka asinsrite ir traucēta, tad ir nepieciešami tālākie izmeklējumi, lai redzētu, kas tie ir par traucējumiem un kurā kājas līmenī šie traucējumi ir,” stāsta Ē. Sprudzāne un piebilst, ka rezultātu izvērtēšanā ir ļoti būtiski ņemt vērā pacienta sūdzības.

Kādos gadījumos izmeklējumu ieteicams veikt? Ja staigājot ir sāpes kājās, visbiežāk kāju ikru muskulatūrā (miera stāvoklī sāpes pāriet dažu minūšu laikā). Īpaši, ja cilvēkam ir cukura diabēts, paaugstināts asinsspiediens, paaugstināts holesterīna līmenis asinīs, kā arī smēķētājiem.

Kādos gadījumos izmeklējumu nevar veikt? Ja pacientam ir dziļo vēnu tromboze, smaga sirds mazspēja, kā arī gadījumos, kad uz kājām ir kādi ādas nobrāzumi, čūlas vai brūces. Tehnisku iemeslu dēļ šo izmeklējumu ir grūtāk veikt, ja cilvēkam ir ļoti izteikta kāju tūska vai ekstremitāšu jeb roku un kāju trīce, piemēram, Parkinsona slimības gadījumā.

Īpaša sagatavošanās izmeklējumam nav nepieciešama, ieteicams ērts apģērbs un ērti apavi, lai būtu viegli piekļūt augšdelmam un potītēm.

Potītes brahiālā indeksa noteikšana ar aprakstu Ventspils poliklīnikā ir maksas pakalpojums, un tā cena ir 18 eiro. Ārsta nosūtījums nav nepieciešams.

Lai pieteiktos, jāsazinās ar Ventspils poliklīnikas reģistratūru, zvanot uz tālruņa numuru 63622131 vai rakstot ziņu uz e-pastu registratura@ventspilspoliklinika.lv.

Informējam, ka tīmekļvietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"), lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Vairāk informācijas šeit!