UZTUROTIES DABĀ, ESI PIESARDZĪGS!

Ņemot vērā, ka laikapstākļi kļūst arvien vasarīgāki un dabā tiek pavadīts daudz laika, Ventspils poliklīnika aicina cilvēkus būt piesardzīgiem un uzmanīties no ērcēm.

 

Ērču aktivitātes sezona Latvijā ilgst no aprīļa sākuma līdz pat oktobra beigām, liecina Slimību profilakses un kontroles centra dati. Ērces lielākoties sastopamas mitrās un ēnainās vietās, nekoptās pļavās, kā arī dārzos un parkos. Ērces parasti uzturas uz zāles stiebra aptuveni desmit centimetru augstumā virs zemes, var nokļūt uz garāmejošu cilvēku apaviem un pēcāk pa apģērbu pārvietoties uz augšu.

 

Ērces pārnēsā ērču encefalītu, Laimas slimību un ērlihiozi. Pret Laimas slimību un ērlihiozi vakcīnas nav, un sevi iespējams pasargāt, ievērojot piesardzības pasākumus un izvairoties no ērču piesūkšanās. Pirms došanās mežā nepieciešams apģērbu pielāgot tā, lai ērce nevarētu pakļūt zem tā, kā arī būtu iespējams ērci savlaicīgi notraukt. Būtiski izvēlēties gaišas drēbes, lai ērci varētu savlaicīgi pamanīt.

 

Savukārt no ērču encefalīta var pasargāt vakcinācija, kas pieejama arī Ventspils poliklīnikā. Pieejama vakcīna pret ērču encefalītu gan pieaugušajiem, gan bērniem. Pilns vakcinācijas kurss gan bērniem, gan pieaugušajiem paredz trīs injekcijas. Pieejams gan standarta, gan paātrinātais vakcinācijas kurss. Standarta kursā pēc pirmās injekcijas viena līdz trīs mēnešu laikā jāveic otrā un vēl pēc gada trešā injekcija. Paātrinātajā vakcinācijas kursā divas nedēļas pēc pirmās injekcijas jāveic otrā un pēc pusgada trešā injekcija. Ja tiek veiktas divas injekcijas, risks inficēties ar ērču encefalītu tiek novērsts par 70%, savukārt trešā injekcija dos 95% garantiju pret inficēšanos. Revakcinācija jāveic pēc trim gadiem.

 

Vienas “TicoVac” injekcijas cena Ventspils poliklīnikā pieaugušajiem ir 34 eiro, bet bērniem – 31 eiro. Savukārt “Encepur” vakcīna pieaugušajiem maksā 31 eiro, bet bērniem – 30 eiro. Par iespēju vakcinēties Ventspils poliklīnikā interesēties poliklīnikas reģistratūrā, zvanot uz tālruņa numuru 636 22131.

 

Ventspils poliklīnikas ģimenes ārstes Annas Matvejevas saruna ar "Kurzemes Televīziju" skatāma šeit: 

https://www.youtube.com/watch?v=lePgybsCylA

 

2020. gada 11. jūnijā.