PIEEJAMA VAKCĪNA PRET ĒRČU ENCEFALĪTU

Pavasaris tuvojas, un šis ir pēdējais laiks, lai efektīvi vakcinētos pret ērču encefalītu. Vakcīna, kas ir vienīgais drošais veids, kā sevi pasargāt no saslimšanas, pieejama arī Ventspils poliklīnikas Procedūru kabinetā.

 

Ērču aktivitātes sezona Latvijā ierasti ilgst no aprīļa sākuma līdz pat oktobra beigām, bet labvēlīgu meteoroloģisko apstākļu gadījumā tā var būt arī ievērojamu garāka, liecina Slimību profilakses un kontroles centra dati. Ērces kļūst aktīvas, ja gaisa temperatūra pārsniedz +3 līdz +5°C. Tās lielākoties sastopamas mitrās un ēnainās vietās, nekoptās pļavās, kā arī dārzos un parkos.

 

Ērču encefalīts ir akūta infekcijas slimība, ko pārnēsā ar vīrusu inficētas ērces. Vīruss galvenokārt atrodas ērču siekalu dziedzeros un siekalās. Inficējoties, tiek traucēta cilvēka centrālās nervu sistēmas darbība, un tā rezultātā var rasties ilgtermiņa neiroloģiski veselības traucējumi.

 

Lai pasargātu sevi no ērču encefalīta, būtiskākais profilakses pasākums ir savlaicīga vakcinācija. Tā pieejama arī Ventspils poliklīnikā. Pilns vakcinācijas kurss gan bērniem, gan pieaugušajiem paredz trīs injekcijas. Iespējams gan standarta, gan paātrinātais vakcinācijas kurss. Standarta kursā pēc pirmās injekcijas viena līdz trīs mēnešu laikā jāveic otrā un vēl pēc gada trešā injekcija. Paātrinātajā kursā divas nedēļas pēc pirmās injekcijas jāveic otrā un pēc pusgada trešā injekcija. Paātrinātais kurss paredzēts veikšanai gada siltajā laikā, lai ātrāk izveidotos antivielas jeb imunitāte.

 

Ja tiek veiktas divas injekcijas, risks inficēties ar ērču encefalītu tiek novērsts par 70%, savukārt trešā injekcija dos 95% garantiju pret inficēšanos. Revakcinācija jāveic pēc trim līdz pieciem gadiem. Vakcinācijai nav vecuma ierobežojuma, bērnus var vakcinēt pēc gada vecuma sasniegšanas. Jāņem vērā, ka pēc vakcinācijas injekcijas vieta var būt sāpīga, iespējama neliela temperatūras paaugstināšanās.

 

Vienas “TicoVac” injekcijas cena Ventspils poliklīnikā pieaugušajiem ir 34 eiro, bet bērniem – 31 eiro. Savukārt “Encepur” vakcīna pieaugušajiem maksā 31 eiro, bet bērniem – 30 eiro. Par iespēju vakcinēties Ventspils poliklīnikā interesēties poliklīnikas reģistratūrā, zvanot uz tālruņa numuru 636 22131.

 

25.02.2021.