MAMOGRĀFIJAS IZMEKLĒJUMS IR PIEEJAMS!

Oktobris ir krūts veselības mēnesis. Neskatoties uz “Covid-19” izraisīto situāciju valstī, Ventspils poliklīnikā pašlaik pieejami visi pakalpojumi, tostrap arī mamogrāfija jeb krūts audu rentgenoloģiska izmeklēšana. Ar poliklīnikas digitālo mamogrāfijas iekārtu iespējams iegūt digitālus izmeklējuma attēlus, kuros var saskatīt smalkākas struktūras, kas ir būtiski, lai krūts vēzi atklātu agrīnā stadijā.

Uzaicinājumu veikt krūts mamogrāfiju bez maksas Veselības ministrijas Nacionālais veselības dienests (NVD) reizi divos gados izsūta sievietēm vecumā no 50 līdz 69 gadiem. Dodoties uz valsts apmaksāto krūšu pārbaudi, līdzi jāņem NVD vēstule, kas kalpo kā nosūtījums uz izmeklējumu, kā arī tai pievienotā karte. Uzaicinājums uz bezmaksas izmeklējumu ir derīgs divus gadus, tomēr NVD aicina pārbaudi veikt trīs mēnešu laikā pēc uzaicinājuma saņemšanas. Tāpat ar digitālo mamogrāfijas iekārtu tiek veikti diagnostiskie izmeklējumi, kad ārsts tos nozīmējis, jo radušās aizdomas par audzēju, kā arī kontroles nolūkos, ja iepriekš bijušas kādas problēmas.

Ventspils poliklīnikas radiologs Andris Kārkliņš norāda, ka ļaundabīgu krūts audzēju diagnostikā izmanto gan mamogrāfijas, gan ultrasonogrāfijas izmeklējumus, kas ir savstarpēji papildinoši. Vispirms būtu jāveic mamogrāfijas izmeklējums un, ja nepieciešams – pēcāk arī ultrasonogrāfijas izmeklējums. Radiologs aicina sievietes rūpēties par savu veselību un izmantot NVD sūtītās uzaicinājuma vēstules. “Ejot uz izmeklējumu, nevajag domāt, ka ejam meklēt vēzi. Mēs ejam pārliecināties, ka viss ir kārtībā,” akcentē A. Kārkliņš.

Pierakstīties uz mamogrāfijas izmeklējumu iespējams, sazinoties ar Ventspils poliklīnikas reģistratūru –  zvanot uz tālruņa numuru 636 22131 vai rakstot ziņu uz e-pastu registratura@ventspilspoliklinika.lv. Var pierakstīties arī portālā www.piearsta.lv. Pakalpojums pieejams nedēļas laikā.

Onkoloģisko pacientu atbalsta biedrība “Dzīvības koks” norāda, ka krūts vēzis ir biežākais ļaundabīgais audzējs sievietēm Latvijā. Risks saslimt ar krūts vēzi ir katrai devītajai sievietei. Ir ļoti būtiski krūts vēzi atklāt laikus, jo 90% gadījumu, kad audzējs atklāts agrīnā stadijā, iespējams saglabāt krūti un dzīves kvalitāti.

26.10.2020.