JANVĀRĪ PROKTOLOGA KONSULTĀCIJAI 30% ATLAIDE

Lāzermedicīnas klīnikas proktologs Aigars Martinsons nākamreiz Ventspils poliklīnikā pieņems 31. janvārī. Lāzermedicīnas klīnika janvāri pasludinājusi par proktoloģijas mēnesi, un arī maksai par izbraukuma konsultāciju Ventspils poliklīnikā būs 30% atlaide.

Proktoloģija ir medicīnas nozare, kas pēta taisnās zarnas un citu resnās zarnas daļu slimības. Kā norāda Lāzermedicīnas klīnikas proktoloģijas nodaļas vadītājs ķirurgs un proktologs A. Martinsons, šāds speciālists ir viens no ārstiem, kuru apmeklēt pacientam īpaši jāsaņemas. Biežākā problēma, ar kuru pacientam šajā jomā nākas saskarties, ir hemoroidāla saslimšana, kas, kā liecina statistika, ir katram otrajam Eiropas iedzīvotājam. Tomēr proktologa kompetence neaprobežojas tikai ar to. „Latvijā proktologs ir ķirurgs, kurš pamatā nodarbojas ar taisnās zarnas slimību ārstēšanu,” stāsta A. Martinsons. „Cilvēkiem bieži ir priekšstats, ka ķirurgs ikvienu pacientu noteikti operē. Ir reizes, kad tas vajadzīgs, taču daudz izmantojam arī citas ārstēšanas metodes. Galvenā problēma ir aiziet pie proktologa, pēc tam jau dialogs turpinās,” piebilst speciālists.

A. Martinsons absolvējis Rīgas Stradiņa universitāti, ieguvis medicīnas doktora grādu. Ārsta specializācija ir resnās un taisnās zarnas slimību diagnostika, medikamentoza un ķirurģiska ārstēšana, mazinvazīvu metožu pielietošana hemoroidālās slimības un anālās gļotādas plīsuma, un citu proktoloģisku slimību gadījumos. Viņš pirmais Austrumeiropā 2009. gadā uzsācis hemoroīdu lāzeroperācijas.

Proktologa konsultācija Ventspils poliklīnikā ir maksas pakalpojums, un tā cena ir 47 eiro. Piemērojot 30% atlaidi, izbraukuma konsultācija janvārī maksās 32,90 eiro. Lai pierakstītos uz proktologa A. Martinsona konsultāciju Ventspils poliklīnikā, aicinām sazināties ar Lāzermedicīnas klīniku, zvanot pa tālruņa numuru 67374747 vai 67374744 vai piesakoties tiešsaistē: https://lazermedicinasklinika.lv/lv/izbraukumu-konsultacijas/Ventspils

Turpinājumā piedāvājam nelielu interviju ar proktologu A. Martinsonu:

Vai vizītei pie proktologa ir īpaši jāgatavojas?

– Cilvēki bieži zvana un uzdod šo jautājumu. Pirmajai vizītei nav vajadzīga nekāda specifiska gatavošanās. Daži iedomājas, ka visu dienu nedrīkst ēst un dzert vai arī jālieto medikamenti zarnu tīrīšanai, bet tas nav vajadzīgs. Ja cilvēks subjektīvi jūt, ka tā būs labāk, viņš var veikt vienu mikroklizmu ar aptiekā nopērkamiem bezrecepšu līdzekļiem, bet arī tas nav obligāti. Ja turpmāk, gatavojoties kādai konkrētai procedūrai, būs vajadzīgi priekšdarbi, ārsts par tiem precīzi izstāstīs un nozīmēs vajadzīgos medikamentus. Neviens medikaments, ne recepšu, ne bezrecepšu, lieki nav jālieto.

Kā notiek pacienta izmeklēšana?

– To veic proktologs, asistējot medicīnas māsai. Izmeklējumi notiek speciālā norobežotā apskates telpā, to laikā pacients parasti guļ uz sāniem. Ārsts veic anālās zonas apskati, kurai parasti seko arī izmeklēšana ar pirkstu, kas pamatā nav sāpīga, jo tiek izmantots lubrikants, kas satur anestezējošu vielu. Mazliet nepatīkamākas sajūtas varētu būt pacientiem, kuriem ir sāpes vēdera izejas laikā vai izteikts hemoroīdu slimības saasinājums. Pirmajā izmeklēšanas reizē vairumā gadījumu tiek veikta arī dziļāka apskate ar vienreiz lietojamu proktoloģisko spoguli, kas ļauj apskatīt apmēram 10 centimetrus garu taisnās zarnas posmu. Arī tā tiek veikta ar lubrikantu un nav sāpīga. Lielākajā daļā gadījumu pacienta problēmu izvērtēšanai pietiek ar šajā apskatē gūto informāciju. Ja ir kādas aizdomas, īpaši asiņošanas gadījumos, tiek nozīmēti papildu izmeklējumi. Visbiežāk nepieciešama kolonoskopija, reizēm arī magnētiskā rezonanse, defekogrāfija, taisnās zarnas ultrasonoskopiska izmeklēšana un citas diagnostikas metodes, bet tās vajadzīgas salīdzinoši nelielam pacientu skaitam. Ir ļoti būtiski pārbaudīt, vai mums nav darīšana ar ļaundabīgiem zarnu audzējiem, kuru izpausmes ir ļoti līdzīgas hemoroīdu simptomiem. Tādēļ arī pašiem pacientiem nevajadzētu vilcināties iet pie ārsta, ja viņi sajūt jebkādu diskomfortu anālajā zonā.

Vai ir gadījumi, kad pie proktologa vajadzētu nākt pārbaudīties profilaktiski, kaut arī nav nekādu sūdzību?

– Tas varētu būt lietderīgi, piemēram, sievietēm, kurām savulaik ir bijuši hemoroīdi un kuras sāk plānot grūtniecību. Tad patiešām ir ļoti pareizi laicīgi atnākt pārbaudīties, jo grūtniecība un dzemdības provocē hemoroīdu veidošanos un hemoroidālās slimības saasinājumus. Ja sieviete nonāk pie proktologa īsi pirms dzemdībām, tad proktologa iespējas ir ierobežotas, jo grūtniecības laikā nav vēlami daudzi nepieciešamie medikamenti un arī narkoze, ja ir vajadzīga operācija.

2018. gada 14. decembrī.