17. MAIJS – PASAULES HIPERTENSIJAS DIENA

Arteriālā hipertensija ir ilgstoši paaugstināts asinsspiediens. Par hipertensiju var runāt tad, kad pacientam konstatē asinsspiedienu virs normas. Pacientiem ar cukura diabētu minētās normas ir vēl zemākas.

Pacienti nereti kļūdaini uzskata, ka paaugstināta asinsspiediena gadījumā cilvēku noteikti moka galvassāpes. "Tā var būt arī smaga galva, galvas reiboņi, nespēks, ne obligāti galvassāpes. Jo sāpes arī pašas par sevi var izraisīt spiediena paaugstināšanos, tāpat kā emocionālais stāvoklis. Ja kaut kas sāp vai esat nervozs, tā ir normāla organisma reakcija," hipertensijas simptomus skaidro Ventspils poliklīnikas ģimenes ārste Anna Matvejeva.

Asinsspiedienu ir būtiski kontrolēt, to regulāri mērot, jo cilvēka organisms var pierast pie daudzām lietām, tostarp arī paaugstināta asinsspiediena. Turklāt hipertensija nebūt neesot tik nevainīga, kā cilvēki mēdz domāt, jo tā var novest pie organisma mērķorgānu bojājumiem, tostarp smadzeņu, acu un sirds bojājumiem. Asinsspiediens jāmēra gan pie ģimenes ārsta, gan mājas apstākļos, un ik pa laikam tas būtu jādara arī cilvēkiem, kam nav konstatēta šī saslimšana. Pirms asinsspiediena mērīšanas ir jānomierinās, asinsspiediens jāmēra abām rokām un mērīšanas laikā rokai jāatrodas sirds līmenī. Vispirms jāizmēra vienu reizi, pēc dažām minūtēm tas jāatkārto, un tad mērījumi jāpieraksta. "Pie ārsta jānāk sagatavotiem. Tā ārsts var izvērtēt situāciju un nozīmēt ārstēšanu," aicina ģimenes ārste. Uzmanība jāpievērš arī pulsam, tam jābūt robežās no 60 līdz 80 sitieniem minūtē.

Bieži vien arteriālā hipertensija tiek konstatēta arī gados jauniem cilvēkiem, tomēr riska grupā ir cilvēki vecumā pēc 40 gadiem. Hipertensijas iemesli gan vēl neesot līdz galam izpētīti, tomēr ir zināmi dažādi riska faktori, kas to veicina, it īpaši, ja konstatēti vienlaikus. Tostarp mazkustīgs dzīvesveids, darbs paaugstināta stresa apstākļos, atbildības nasta, arī smēķēšana. Hipertensijas pacientiem ar šo saslimšanu ir jāsadzīvo, jācenšas novērst riska faktori un jālieto medikamenti visas dzīves garumā.

17. maijā ir Pasaules Hipertensijas diena. To ik gadu atzīmē, lai pievērstu sabiedrības uzmanību hipertensijai un cilvēki interesētos par savu asinsspiedienu, tādējādi novēršot dažādas saslimšanas, ko var izraisīt paaugstināts asinsspiediens.

2019. gada 17. maijā.