AICINA SIEVIETES RŪPĒTIES PAR VESELĪBU

Latvijā darbojas gan krūts vēža, gan dzemdes kakla vēža savlaicīgas atklāšanas programma. Ventspils poliklīnikas ginekologs Sergejs Gurjanovs aicina sievietes būt apzinīgām un izmantot valsts apmaksāto iespēju pārbaudīt savu veselību.

Sievietes, kas sasniegušas 25 gadu vecumu, reizi trīs gados saņem Nacionālā veselības dienesta (NVD) uzaicinājuma vēstuli ierasties uz dzemdes kakla vēža profilaktisko izmeklējumu. Uzaicinājuma vēstulē teikts, ka izmeklējumu vēlams veikt dažu mēnešu laikā pēc uzaicinājuma saņemšanas, bet ginekologs S. Gurjanovs uzsver, ka vēstuli var izmantot turpmāko trīs gadu laikā, līdz nākamās vēstules saņemšanai.Speciālists arī norāda, ka Ventspils poliklīnikā profilaktisko izmeklējumu veikšanai atvēlētas ginekologa pieņemšanas otrdienās. Šajās dienās pieņem tieši pacientes, kas saņēmušas uzaicinājuma vēstuli, tādēļ vizīte pie ginekologs būs pieejama dažu nedēļu laikā. Sievietei jāsazinās ar poliklīnikas reģistratūru un jāinformē, ka nepieciešama tikai profilaktiska apskate. Ja sieviete vēstuli nav saņēmusi, jāsazinās ar savu ģimenes ārstu, kas šo faktu pārbaudīs. Ja vēstule ir izsūtīta, bet nav saņemta, to iespējams atjaunot. Taču, ja vēstule nav izsūtīta, par to jāinformē NVD.

Kā uzsver S. Gurjanovs, lai arī šī skrīninga programma Latvijā darbojas jau aptuveni desmit gadu garumā, atsaucība ir ļoti maza. Tas pasliktina arī ārstēšanas rezultātus, jo dzemdes kakla vēzis nav pārmantojama slimība, to visbiežāk izraisa cilvēka papilomas vīruss, un ar to slimo lielākoties gados jaunas sievietes. Dzemdes kakla vēzi iespējams pilnībā novērst, savlaicīgi atklājot un izārstējot dzemdes kakla pirmsvēža slimību. Ja sūdzību nav, sieviete ginekologu var apmeklēt reizi trīs gados, saņemot NVD uzaicinājumu, taču pēc pašas vēlēšanās ārstu var apmeklēt arī biežāk.

Savukārt, sasniedzot 50 gadu vecumu, reizi divos gados sieviete saņem vēl vienu NVD uzaicinājuma vēstuli – veikt krūšu rentgenoloģisku izmeklēšanu jeb mamogrāfiju. Kā atzīst Ventspils poliklīnikas ginekologs, iespēja veikt valsts apmaksāto mamogrāfiju tiek izmantota aktīvāk. Savlaicīgi atklājot krūts vēzi, iespējama efektīva tā ārstēšana un izveseļošanās. Arī šo izmeklējumu iespējams veikt Ventspils poliklīnikā, kur pieejama digitālā mamogrāfijas iekārta. Uzaicinājuma vēstule derīga līdz nākamās vēstules saņemšanai.

Jāatceras, ka dodoties uz dzemdes kakla vēža vai krūts vēža skrīninga izmeklējumu, līdzi jāņem NVD uzaicinājuma vēstule un tās pielikums jeb skrīningtestēšanas karte.

S. Gurjanovs aicina sievietes būt apzinīgām un pašām sekot līdzi, kad pienācis laiks saņemt kādu no NVD uzaicinājuma vēstulēm un, to saņemot, veikt pārbaudes. Savukārt, ja vēstule nav saņemta, interesēties vispirms pie ģimenes ārsta, bet, ja informācijas nav, sazināties ar NVD.

Ginekologs S. Gurjanovs vienlaikus ir arī Ziemeļkurzemes reģionālās slimnīcas Dzemdību un ginekoloģijas bloka vadītājs. Viņš akcentē, ka Ventspils slimnīcā iespējams veikt plašu ginekoloģisko operāciju klāstu, nedodoties, piemēram, uz Rīgu.

2019. gada 17. aprīlī.